Dýchací technika

Dýchací technika

Jednotka požární ochrany ze Záryb se zúčastnil školení dýchací techniky, které se konalo o víkendu - 5. - 6. 9. 2015. Začněme ale pěkně od začátku. Od nového roku každá jednotka požární ochrany s místní působností (JPO5) musí mít ve svém vybavení dýchací techniku a zároveň její členové musejí být řádně proškoleni v jejím používání. Většina dobrovolných hasičských jednotek po celém středočeském kraji si proto začala obstarávat vše potřebné k zařazení dýchací techniky do své výbavy a Záryby nebyly žádnou výjimkou. Po zhodnocení naší finanční situace se velitel jednotky rozhodl, pro nákup dvou sad dýchací techniky od firmy Drager a dvou náhradních láhví.

Z OSH nám poslali informace o víkendovém školení pořádaném v Mělníku. Rozhodli jsme se, že z naší jednotky pojede na školení osm lidí. Bohužel někteří z nás se z různých důvodů nemohli v daném termínu zúčastnit. Proto na školení jeli pouze Pavel Krtek, Vašek Záhora, Václav Podskalský, Jiří Kalina a Michal Kutílek. Zbývající lidé se zúčastní dalšího školení na jaře 2016.

Vyrazili jsme brzy ráno, abychom měli nějakou časovou rezervu, jelikož školení se pořádalo v budově profesionálních hasičů z Mělníka. Po příjezdu a následném přijetí v přednáškové místnosti jsme byli překvapeni, kolik lidí se školení bude účastnit. Byly zde jednotky JPO3 i JPO5 ze všech koutů středočeského kraje. Po úvodu následovalo teoretické školení, které trvalo 10 hodin. Instruktor probíral všechno velmi podrobně, mimo jiné nás seznámil s povinnostmi nositelů DT vyplývajících z právních předpisů, s přípravou a kontrolou před použitím vzduchové DT a se zásadami užitím DT při zásahu. Z těchto informací jsme si měli v neděli napsat písemný test. Před ukončením teoretické části jsme se dozvěděli, že se praktická část bude konat v tréninkovém centru Spolana Neratovice.

Druhý den jsme ráno vyjeli do Neratovic. Na místě jsme se převlékli do zásahových obleků, sestavili a zkontrolovali jsme si své dýchací přístroje. Za občasného záblesku světla a zvukových efektů jsme v naprosté tmě prolézali labyrintem, který byl vytvořený z klecí. Postupně jsme šli vždy tři do polygonu, jelikož jsme měli pouze dva dýchací přístroje tak jsme byli namícháni s kluky z jiných jednotek. Ostatní mezi tím psali písemný test, který se skládal z 30 otázek. Někteří z nás labyrint prolezli rychle, některým to trvalo déle, ale všichni jsme to zvládli. Stejně tak jsme v pořádku prošli i písemným testem.

Po skončení praktické části jsme obdrželi osvědčení k používání DT.

Nacházíte se zde: Novinky Dýchací technika